NETFORM Mühendislik Makina Metal Ltd. Şti.
Site Haritası English

Bitmiş ürün geometrisi


Ağırlık dağılım analizi


Haddelenmiş ürün tasarımı


Şekillendirme adımları


3 boyutlu parça geometrisi


3 boyutlu makara geometrisi


Makara teknik resimleri


Resimleri normal boyutta görmek için üstlerine tıklayınız.

VeraCAD Gererek Haddeleme (Rekvals) Tasarım Yazılımı

 

VeraCAD yazılımı, gererek haddeleme (rekvals) prosesi ve makaraları için geliştirilmiş bir tasarım platformudur.

Sıcak dövme sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmakta olan gererek haddeleme prosesi ile parçalara dövme öncesinde uygun ön form verilerek hem daha iyi kalıp doldurma elde edilir hem de çapak miktarı düşürülerek üretim maliyetleri önemli ölçüde azaltılır.

VeraCAD yazılımı, gererek haddeleme makina ürecisi SMS Eumuco firması tarafından farklı kesit geometrileri için belirlenen uygun ezme oranları doğrultusunda, belirlenen paso sayısı için otomatik olarak proses tasarımını oluşturur. VeraCAD, oluşturulan tasarımın tüm detaylarının tasarımcı tarafından incelenmesine ve değiştirilmesine olanak tanır. Böylelikle tasarımcı kendi deneyimini VeraCAD'e aktararak istenilen tasarımı oluşturabilir.

 

Proses tasarımının tamamlanmasının ardından tek tuş ile makaraların hem 2 boyutlu teknik çizimleri hem de 3 boyutlu katı modelleri oluşturulur. Böylelikle konvensiyonel yöntemler ile çok uzun süren tasarım sürecini VeraCAD ile çok kısa sürede tamamlamak mümkündür.

VeraCAD ile yapılan tüm tasarımlar, Simufact.forming simülasyon yazılımı ile analiz edilip makaraların üretimi öncesinde tasarımların doğrulaması yapılabilir. VeraCAD ile 3 boyutlu parça ve makara çizimleri simülasyon için uygun şekilde kayıt edilerek tüm pozisyonlama ve simetri oluşturma işlemleri otomatik olarak yapılır. Böylelikle simülasyon modeli hazırlama süreci mümkün olan en kısa sürede tamamlanır.


7 Adımda Gererek Haddeleme (Rekvals) Tasarımı

 

Adım 1: Bitmiş ürün geometrisi aktarımı: IGS, STL, EDX veya VDA formatındaki 3 boyutlu parça modeli VeraCAD'e aktarılır.

 

Adım 2: Ağırlık dağılım analizi: Haddeleme ile elde edilecek en uygun parça formunun belirlenebilmesi için bitmiş ürünün ağırlık dağılımı otomatik olarak tespit edilir. İstenen çapak mikarına bağlı olarak haddelenmiş ürün ve başlangıç malzemesi ölçüleri hesaplanır.

 

Adım 3: Haddelenmiş ürün tasarımı: Ağırlık dağılımına bağlı olarak tasarlanan parça geometrisi üzerinde kesit geometrisi (yuvarlak, kare, oval, v.b.) veya ölçüsel değişiklikler yapılır.

 

Adım 4: Şekillendirme adımları: Uygun paso sayısı program tarafından otomatik hesaplanabildiği gibi kullanıcı tarafından da belirlenebilir. Belirlenen paso sayısı için şekillendirme adımları otomatik olarak oluşturulur. Tüm ezme oranları ve diğer proses parametreleri detaylı olarak incelenebilir ve gerekli değişiklikler yapılarak tasarım optimize edilebilir.

 

Adım 5: 3 boyutlu parça geometrisi oluşturma: Tek tuşla haddelenmiş parça ve tüm ara istasyon parçalarının 3 boyutlu modelleri oluşturulur. Bu modeller IGS, STL, EDX veya VDA formatında kayıt edilebilir.

 

Adım 6: 3 boyutlu makara geometrisi oluşturma: Tek tuşla tüm makaraların 3 boyutlu modelleri oluşturulur. Bu modeller IGS, STL, EDX veya VDA formatında kayıt edilebilir.

 

Adım 7: Teknik resim oluşturma: Hazır şablonları kullanarak tek tuş ile tüm makaraların 2 boyutlu teknik resimleri oluşturulur. Bu çizimler ayrıca IGS formatında kayıt edilip kullanıcı tarafından değiştirilebilir.


VeraCAD - Genel bilgiler (İngilizce)
VeraCAD - Tasarım akışı (İngilizce)
VeraCAD - Ağırlık dağılım modülü (İngilizce)
Örnek gererek haddeleme simülasyonu (Paso 1)
Örnek gererek haddeleme simülasyonu (Paso 2)

Kız oyunları
Linkedin netform metal youtube netform metal twitter netform metal

Her hakkı NETFORM Mühendislik Makina Metal Ltd. Sti. ye aittir © 2018    Kullanım Şartları    Gizlilik