Forming Technologies (FTI®), Hexagon Grup firması olup sac metal parçaların proses ve kalıp tasarımı ile maliyet ve fizibilite analizine yönelik yazılımlar geliştirmektedir. FTI®; otomotive, havacılık, elektronik ve beyaz eşya sektöründeki bir çok OEM ve tedarikçi firmanın yeni ürün devreye alma süresini kısaltma ve maliyet azaltma çalışmalarına destek vermektedir.

FormingSuite, sac metal şekillendirme proses tasarımındaki üç ana süreç kapsamında kullanılabilecek bir analiz programıdır.

  • Açınım ve kesme şablonu oluşturma (ham madde maliyeti hesaplama)
  • Proses tasarımı ve kalıp maliyeti hesaplama (teklif hazırlama)
  • Kalıp yüzeyi oluşturma ve şekillendirebilirlik analizi


Açınım ve kesme şablonu oluşturma
“COSTOPTIMIZER” ve "COSTOPTIMIZER Advanced" modülleri ile açınım ve kesme şablonu oluşturup ön fizibilite çalışması yapılabilir. Ayrıca maliyeti düşürmek için parça üzerinde yapılabilecek değişikler hızlı bir şekilde analiz edilebilir. Bu modül; ham maddeye yönelik maliyet hesaplama ve şekillendirme sırasında meydana gelebilecek hataların hızlı bir şekilde tespit edilebilmesi için geliştirilmiştir.

Proses tasarımı ve kalıp maliyeti hesaplama
“COSTOPTIMIZER Professional” ile parçanın kaç operasyonda üretileceği ve hangi operasyonda hangi işlemin yapılacağı (sıvama, delme, kenar kıvırma, v.b.) belirlenip, toplam kalıp maliyeti kırımlı olarak hesaplanabilir. Bu modül ile teklif hazırlama süreci, program içerisinde yer alan şablonlar ile kısa sürede tamamlanabilir ve raporlar otomatik olarak oluşturulabilir.


Kalıp yüzeyi oluşturma ve şekillendirebilirlik analizi
Tüm modüller içerisinde yer alan "3D Addendum" özelliği ile son ürün geometisi kullanılarak pot ve kalıp yüzeyleri oluşturulabilir.

"FormingSuite Professional" modülü ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak sac parçalar için detaylı şekillendirme simülasyonları yapılabilir. Hazır şablonlar ile analiz modelleri hızlı bir şekilde oluşturularak açınım optimizasyonu ve form verme analizleri gerçekleştirilebilir.

"FormingSuite Professional" modülü ile ayrıca, özel hibrid çözüm yöntemi ile (Finite Increment Technology), çoklu operasyon yapılan saç şekillendirme proseslerindeki açınımlar hassas bir şekilde hesaplanır. Özel olarak geliştirilen bu çözüm yönteminde malzeme deformasyonu geriye doğru takip edilip açınım hesaplanırken son üründeki gerilme ve gerinimler aynı anda hesaplanabilir.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.