ForgeTherm, Teledyne FLIR Uygulama Geliştirme Yarışması kapsamında geliştirilen ve Teledyne FLIR Onaylı bir uygulamadır.

Önemli: Bu uygulamanın çalışması için mobil cihaza FLIR ONE Pro termal kamerasının takılı olması gerekmektedir. FLIR ONE Pro, -20°C ila 400°C (-4°F ila 752°F) sıcaklık aralığını algılayabilir.

Sıcak dövme, iş parçasının malzemenin yeniden kristalleşme sıcaklığının üzerindeki bir sıcaklıkta deforme olduğu bir tür metal şekillendirme işlemidir, örn. çelik için 1200°C'de, alüminyum için 550°C'de ve son parçanın negatif şekline sahip üst ve alt dövme kalıbı olarak adlandırılan iki çelik bileşen arasında oluşturulmuştur. Bu kalıplar, yüksek hızda (0,1m/s - 2m/s) ve hızda (5 – 30 vuruş/dk) çalışan bir pres üzerine monte edilir.

Bu üretim sürecinin performansını etkileyen en önemli faktörlerden biri dövme kalıbının ömrüdür. Kalıp yüzeyi aşınma, plastik deformasyon veya çatlaklar nedeniyle hasar görürse dövme kalıbı yenisiyle değiştirilmelidir. Kalıp değişimi sırasında pres durdurulacak ve bu da proses verimliliğinin düşmesine ve maliyet/parça artışına yol açacaktır. Bunun yanı sıra, mümkünse yeni kalıp setlerinin üretilmesi ve hasarlı olanların onarılması nedeniyle ek maliyet artacaktır.

Kalıbın sıcaklığı, performansında ve ömründe çok önemli bir role sahiptir. Kalıp sıcaklığı 150°C ile 300°C arasında tutulamazsa, yukarıda bahsedilen üç kalıp arıza modu daha şiddetli hale gelir. Daha düşük kalıp sıcaklığında, yüksek termal şok ve çatlak oluşumu riski vardır. Kalıp sıcaklığı, yerel bir alanda bile 300°C'nin üzerine çıktığında, kalıp malzemesinin akma ve aşınma mukavemeti önemli ölçüde düşmeye başlayacaktır.

ForgeTherm' ün ana işlevi, bir FLIR ONE Pro kamera kullanarak, tanımlanmış bir ilgi alanı (AoI) dahilinde bir sıcak dövme kalıbı üzerindeki sıcaklık dağılımını izlemek olacaktır. Dövme kalıpları kabaca prizmatik bir şekle sahiptir ve üst ve alt kalıpta sadece bir aktif yüzey (sıcak iş parçası ile temas eden yüzey) vardır.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.