VeraCAD, rekvals için geliştirilmiş bir tasarım platformudur. Sıcak dövme proseslerinde yaygın bir şekilde kullanılan rekvals ile parçalara dövme öncesinde uygun ön form verilerek hem daha iyi kalıp doldurma elde edilir hem de çapak miktarı düşürülerek üretim maliyetleri önemli ölçüde azaltılır.

VeraCAD, farklı kesit geometrileri için belirlenen uygun ezme oranları doğrultusunda, belirlenen paso sayısı için hızlı bir şekilde proses tasarımının oluşturulmasını sağlar.

Proses tasarımının tamamlanmasının ardından tek tuş ile makaraların hem 2 boyutlu teknik çizimleri hem de 3 boyutlu katı modelleri bir kaç saniye içerisinde oluşturulur. Bu sayede konvansiyonel yöntemler ile günler süren tasarım süreci VeraCAD ile bir kaç saat içerisinde tamamlamak mümkündür.

VeraCAD ile yapılan tüm tasarımlar, Simufact Forming metal şekillendirme ve imalat simülasyon programı ile analiz edilip makaraların üretimi öncesinde tasarımların doğrulaması yapılabilir.

7 adımda rekvals tasarımı
Adım 1 - Bitmiş ürün geometrisi aktarımı: 3 boyutlu parça modeli VeraCAD'e aktarılır.

Adım 2- Ağırlık dağılım analizi: Haddeleme ile elde edilecek en uygun parça formunun belirlenebilmesi için bitmiş ürünün ağırlık dağılımı otomatik olarak tespit edilir. İstenen çapak miktarına bağlı olarak haddelenmiş ürün ve başlangıç malzemesi ölçüleri hesaplanır.

Adım 3 - Haddelenmiş ürün tasarımı: Ağırlık dağılımına bağlı olarak tasarlanan ön form geometrisi üzerinde kesit geometrisi (yuvarlak, kare, oval, v.b.) veya ölçüsel değişiklikler yapılır.

Adım 4 - Şekillendirme adımları: Uygun paso sayısı program tarafından otomatik hesaplanabildiği gibi kullanıcı tarafından da belirlenebilir. Belirlenen paso sayısı için şekillendirme adımları otomatik olarak oluşturulur. Tüm ezme oranları ve diğer proses parametreleri detaylı olarak incelenebilir ve gerekli değişiklikler yapılarak tasarım optimize edilebilir.

Adım 5 - 3 boyutlu parça geometrisi oluşturma: Tek tuşla haddelenmiş parça ve tüm ara istasyon parçalarının 3 boyutlu modelleri oluşturulur.

Adım 6 - 3 boyutlu makara geometrisi oluşturma: Tek tuşla tüm makaraların 3 boyutlu modelleri oluşturulur.

Adım 7 - Teknik resim oluşturma: Hazır şablonları kullanarak tek tuş ile tüm makaraların 2 boyutlu teknik resimleri oluşturulur.

Bu sitede çerezler kullanır. Siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.